Każdy kto mieszka w większym mieście na pewno znajdzie obecnie jakąś budowę.

Może to być nowo powstający budynek mieszkalny, wieżowiec, budynek komercyjny lub nawet galeria handlowa. Dzięki znacznemu rozwojowi technologii oraz rozwojowi gospodarczemu coraz częściej możemy spotkać różnego rodzaju budowy na praktycznie każdym naszym kroku w większych miastach. Budynki te rosną praktycznie w oczach, ale czy ktokolwiek z nas zastanawiał się w jaki sposób są budowane kolejne piętra takich budynków? Potrzebne tutaj oczywiście będą stropy, a więc podłogi każdego kolejnego piętra. Do budowy stropów wykorzystywane są oczywiście specjalne szalunki stropowe lub nazywane również potoczeni deskowaniami. To właśnie te systemy szalunkowe podtrzymują cała konstrukcję stropu. Najnowocześniejsze systemy szalunkowe oferują przede wszystkim bezpieczeństwo dla pracowników, a także możliwość uformowania praktycznie dowolnego kształtu, dzięki czemu masa betonowa wylewana do takiej konstrukcji może nabrać dowolnego kształtu.
Szalunki stropowe możemy podzielić na kilka różnych rodzajów. Pierwszą z nich są tak zwane dźwigary. To elementy, które są przede wszystkim najbardziej stabilne i trwałe, dzięki czemu wyróżniają się między innymi dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Dźwigar przenosi obciążenia całej konstrukcji na ściany lub filary. Jakie zalety posiadają szalunki stropowe wykorzystywane w procesie budowy?

Podpory stropowe to niewiele ważące elementy, która można dowolnie dostosować do wysokości stropu dzięki specjalnym systemom ustawień.

Odpowiednio ustawiona podpora stropowa jest odporna na przypadkowe uderzenia. Z kolei Stoliki szalunkowe to elementy, które najczęściej są wykorzystywane przy konieczności skonstruowania wielkopowierzchniowego stropu. Dzięki temu rozwiązaniu praca przy stropie jest łatwa i oszczędna pod względem czasu. Nowoczesne deskowania stropowe pozwalają na bardzo duża oszczędność czasu jednocześnie nie tracąc na jakości wykonanych prac.