Choć rozwój technologii w dzisiejszych czasach jest naprawdę szybki i wkracza na nowe, nieznane wcześniej poziomy, to niestety diagnozowanie chorób cywilizacyjnych nadal najbardziej zależy od nas jako od społeczeństwa.

To właśnie my, dzięki zdecydowaniu się na przeprowadzenie odpowiednich badań, możemy zdiagnozować lub też nie jedną z wielu chorób. Obecnie choroby cywilizacyjne to takie choroby, które coraz częściej dotykają społeczeństwa różnych narodowości, niezależnie od wieku czy stanu zamożności. Jedną z takich chorób jest cukrzyca, a więc mówić prościej, poważne zaburzenie gospodarki węglowodanami w naszym organizmie. Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, powoduje ona stałe podwyższenie poziomu cukru we krwi u człowieka, przez co konieczna jest stała kontrola jego poziomu, zarówno przed i po posiłkach. W przypadku stwierdzenia cukrzycy, najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Do pojawienia się cukrzycy może przyczynić się również nieodpowiednia dieta stosowana przez człowieka. Na co powinni zwracać uwagę cukrzycy? Czego powinni się wystrzegać?
Przede wszystkim, osoby chore na cukrzycę są nazywane diabetykami. Każdy z diabetyków musi pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi po posiłku?

Działanie insuliny i zrozumienie tych procesów to podstawa.

Każdy z diabetyków powinien znać zapotrzebowanie swojego organizmu na insulinę. Wiedza na temat niezbędnych działań w przypadku niskiego oraz wysokiego poziomu cukru pozwala na odpowiednie podejście do problemu, kiedy ten, niespodziewanie może się pojawić. Zasady zdrowego odżywiania, a także wiedza na temat tego, co może mieć istotny wpływ na poziom cukru we krwi to informacje, które obowiązkowo powinien posiadać każdy zdiagnozowany diabetyk. Poziom cukru na czczo powinien mieścić się w graniach 77-99 mg/dl. Natomiast poziom cukru po posiłku nie może przekraczać 125 mg/dl. Odpowiedni poziom cukru we krwi po jedzeniu to istotny parametr, który powinien codziennie sprawdzać każdy diabetyk.