Kotły pelletowe to urządzenia grzewcze, które świetnie sprawdzają się w przypadkach, gdy budynek nie jest podłączony do sieci gazowej i gdy inwestor ze względów ekonomicznych chce zainstalować kocioł na paliwo stałe. Są to urządzenia nowoczesne, przyjazne środowisku i wygodne w użytkowaniu. Jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej? Są na to (sprawdzone) sposoby!

Współczesne kotły pelletowe to wysokiej jakości urządzenia, które pozwalają efektywnie ogrzać dom i ciepłą wodę użytkową. Dzięki nowoczesnym funkcjom, takim jak opcja zdalnego sterowania, automatyczne czyszczenie kotła czy automatyczne wygaszanie, są cenione i chętnie instalowane przez inwestorów. Ale to nie jedyne powody.

Ogrzewanie kotłem pelletowym jest tańsze o co najmniej 20 proc. niż olejem opałowym i ponad 50 proc. tańsze niż ogrzewanie elektryczne. Ponadto, kotły na pellet nie zajmują wiele miejsca w kotłowni (istnieją urządzenia kompaktowe), a te od sprawdzonych producentów (wykonane z wysokogatunkowej stali) osiągają wysoką sprawność – nawet ponad 94 proc. pozwalając tym samym zmniejszyć zużycie paliwa, a co za tym idzie – koszty ogrzewania.

By utrzymać sprawność na jak najwyższym poziomie i cieszyć się urządzeniem jak najdłużej należy o nie jednak odpowiednio dbać. Jak to robić?

Jak dbać o kocioł pelletowy?

Przy użytkowaniu kotła na pellet istotna jest m.in. jakość paliwa. Im jest ona wyższa, tym lepiej chroniony jest kocioł. Istnieje kilka rodzajów pelletu, m.in. drzewny, agro czy pellet z łuski słonecznika. Warto stosować pellet drzewny (zwłaszcza z drzew iglastych), ponieważ ma wysoką wartość energetyczną. Ponadto, przy zakupie warto zwrócić uwagę i wybierać pellet, który nie zawiera sztucznych dodatków sklejających. W takim pellecie granulat tworzą naturalne substancje zawarte w początkowym materiale.  

Ponadto, chcąc wydłużyć żywotność kotła na pellet warto stosować elementy zapewniające odpowiednie parametry jego pracy. W tym celu warto zamontować zawory termostatyczne, które zapewniają odpowiednią temperaturę powrotu wody do kotła. Dlaczego jest to tak istotne? Zbyt niska temperatura może prowadzić do skraplania pary wodnej zawartej w spalinach przy kontakcie z chłodną ścianą urządzenia. To z kolei może skutkować przyspieszoną korozją. Termoregulator pozwala nie tylko na zabezpieczenie powrotu kotła, ale także na optymalne wykorzystanie momentu jego sprawności i wyeliminowanie zjawiska kondensacji.

Jeżeli zależy nam na jeszcze dokładniejszej regulacji temperatury powrotu możemy sięgnąć po zawór czterodrogowy zintegrowany z siłownikiem. Siłownik montowany jest na zaworze i posiada sterownik kontrolujący jego pracę.

Pamiętajmy, armatura to najtańszy sposób na zabezpieczenie instalacji centralnego ogrzewania. Co więcej, w przypadku niektórych producentów zastosowanie np. termoregulatorów umożliwia przedłużenie gwarancji na szczelność kotła aż do 10 lat! Stosowanie armatury nie tylko zabezpiecza kocioł, ale także pozwala wygenerować realne oszczędności na paliwie. Co więcej, elementy armatury są łatwe montażu i obsłudze. Chcesz, by Twój kocioł pelletowy działał jak najdłużej? Wejdź na defro.pl/armatura-instalacyjna i dowiedz się jak to zrobić!