Wraz z upływem czasu na naszych twarzach pojawiają się nieestetyczne zmarszczki oraz inne oznaki starzenia, które są prawdziwą bolączką wielu osób. W końcu każdy z nas chciałby zachować młody i świeży wygląd jak najdłużej. Niestety ludzka natura jest nieubłagana i każdy z nas w końcu będzie musiał zmierzyć się z pojawiającymi się zmarszczkami oraz zwiotczałą skórą. Na szczęście istnieją również sposoby na opóźnienie tych procesów i wyraźne odmłodzenie twarzy, takie jak botoks. Jednak czy jest to zabieg bezpieczny i czy utrzymuje się odpowiednio długo?

Czym dokładnie jest botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany to jedna z najsilniejszych neurotoksyn na świecie. Odpowiednio dobrane dawki tej substancji wstrzyknięte pod skórę powodują spłycenie zmarszczek oraz złagodzenie rysów twarzy. Po takim zabiegu skóra na twarzy przestaje się marszczyć, a twarz nabiera znacznie młodszego wyglądu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje botoks na czoło odwiedź podaną stronę – znajdziesz na niej wszelkie interesujące Cię informacje.

Jak działa i komu poleca się botoks?

Botoks jest toksyną, która wstrzyknięta w odpowiedniej ilości pod skórę powoduję paraliż pewnych grup mięśni, które utraciły jędrność oraz zdolność do samodzielnego kurczenia się. W ten sposób jesteśmy w stanie zatrzymać marszczenie oraz rozluźnienie skóry w tych obszarach twarzy, a co za tym idzie pogłębianie się zmarszczek mimicznych.

Zabiegi z użyciem botoksu polecane są osobom, które chcą wygładzić zmarszczki na twarzy, takie jak kurze łapki ora linie pojawiające się na czole. Dosyć popularne jest również stosowanie botoksu na lwią zmarszczkę, która znacząco postarza nas i sprawia, że nasza twarz nabiera srogiego wyrazu. Innym sposobem na wykorzystanie toksyny botulinowej są zastrzyki w okolicach ust, które są w stanie je unieść w górę i nadać tym samym pewnego rodzaju objętości. Zabiegi z botoksem mogą również wpłynąć na owal naszej twarzy poprzez jej wygładzenie i złagodzenie rysów.

Lecznicze działanie botoksu

Toksyna botulinowa to nie tylko środek do walki ze zmarszczkami mimicznymi, ale i substancja, która ma dosyć duże działanie lecznicze. Botoks korzystnie wpływa na leczenie niektórych chorób neurologicznych, a także u osób zmagających się z bruksizmem oraz migreną. Co ciekawe, zastrzyki z botoksu mogą pomóc również w przypadku nadmiernej potliwości.

Jak wygląda zabieg tego typu?

Pierwszym etapem zabiegu z użyciem botoksu jest schłodzenie skóry w celu jej delikatnego znieczulenia. Następnie wykwalifikowany lekarz wstrzykuje w wybrane obszary twarzy odpowiednią ilość substancji porażającej mięśnie. Dla przykładu, w przypadku likwidacji zmarszczek na czole należy ostrzyknąć skórę 8 razy, z kolei walcząc z tzw. kurzymi łapkami wykonujemy 3 ostrzyknięcia z każdej strony. Cała procedura trwa około kilkunastu minut.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabiegi z użyciem botoksu są małoinwazyjne i całkowicie bezpieczne, jednak tak jak w przypadku każdej procedury medycznej posiadają pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Do grupy osób, które są wykluczone z możliwości przeprowadzenia takiego zabiegu zaliczamy:

  • kobiety w ciąży,

  • kobiety w trakcie menstruacji,

  • pacjenci z osłabioną praca mięśni,

  • osoby stosujące niektóre leki rozrzedzające krew przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Botoks to idealny sposób na poprawę rysów twarzy oraz wygładzenie zmarszczek na twarzy bez konieczności sięgania po skalpel. Cały zabieg jest bardzo krótki i praktycznie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.