Need For Speed jest najbardziej znaną serią gier w której ścigamy się sportowymi autami.

Jedną z najciekawszych odsłon jest Need For Speed Paypack, w grze znajdziemy wiele policyjnych samochodów, dopalania silnika tlenkiem azotu, czyli wszystko co uwielbiają fani tego rodzaju gier. Need for Speed Payback to gra w której będziemy mogli wcielić się jedną z postaci, którą wybieramy na początku, zasadniczo mamy do wyboru troje kierowców. Każdy z nich specjalizuje się w innego rodzaju wyścigach, dlatego też współpraca z nimi będzie bardzo korzystna. Jedna z postaci to Tyler Morgan to główna postać w grze, będzie siedział za kółkiem. W grze będą dostępne standardowe wyścigi w których trzeba będzie jak najszybciej dojechać z jednego do drugiego punktu. Gracz weźmie także udział w niektórych wyścigach drag drag w samochodzie z dopalanym azotem. Zostań kierowcą wyścigowym w grze Need For Speed Payback

Jest też Sean McAlister lepiej znany jako Mac który jest specjalistą od jazdy terenowej jest także Jess, która jest kierowcą wyścigowym.

W grze dysponujemy pewną kwotą pieniędzy, które może wykorzystać do obstawiania wyścigów. Jednak nie będziesz wygrywać wyścigów, jeśli nie ulepszysz swojego pojazdu lub nie kupisz nowego. W samochodach będzie można przykładowo wymieniać silnik dla określonej klasy samochodu spośród pięciu dostępnych. Aby brać udział w danym rodzaju wyścigu trzeba będzie posiadać odpowiedni samochód. Gdy już zdobędziesz samochód, będziesz musiał stale ulepszać go o nowe części, możemy je kupować lub też wygrywać. Kiedy chcemy się rozwijać konieczne będą stałe modyfikacje naszego samochodu. Im wyższy poziom ulepszenia, tym większą wydajność uzyskasz, różne części zapewniają również dodatkową premię w kluczowych obszarach wydajności, prędkości maksymalnej, przyspieszenia, czy hamowania. Ma to duży wpływ na osiągi naszego pojazdu, z pewnością gra NFS: PAYBACK, to nie tylko wyścigi, ale także prawidłowe przygotowanie naszego samochodu do kolejnych wyścigów.