Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła na dobre zadomowiła się już we współczesnym budownictwie.

Rekuperatory mają dużo zalet i, co za tym idzie, sporą przewagę nad tradycyjną wentylacją grawitacyjną.
Rodzaj wentylacji to ważna decyzja przy budowie lub modernizacji domu. Zwłaszcza obecnie – gdy obowiązują przepisy dotyczące m.in. zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną. W takim przypadku zbędna utrata energii może sprawić, że budynek nie będzie spełniał obowiązujących wymogów. Rekuperator znacząco wpływa też na koszt ogrzewania i… nasze zdrowie.

Rekuperacja pozwala obniżyć wskaźnik Ep

Od 2021 roku inwestorów budujących lub modernizujących domy obowiązują nowe zasady zawarte w tzw. Standardzie WT2021. Podstawowym jego założeniem jest częstsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i poprawa efektywności energetycznej budynków. Standard WT2021 określa m.in. wartość wskaźnika energii pierwotnej nieodnawialnej (EP) na poziomie do 70 kWh/m. Dzięki rekuperacji można znacząco obniżyć wartość Ep dzięki temu, że raz wytworzone ciepło nie jest tracone (jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej wentylacji), ale jest odzyskiwane i wykorzystywane ponownie.

Rekuperator – sposób na oszczędności

Łatwo się domyślić, że odzysk ciepła wiąże się z mniejszym zużyciem paliwa, a tym samym obniżeniem rachunków za ogrzewanie. Faktycznie. Dzięki metodzie działania rekuperatora świeże powietrze z zewnątrz wystarczy jedynie dogrzać. Urządzenie działa w ten sposób, że świeże powietrze zasysane z zewnątrz ogrzewane jest ciepłem zużytego powietrza usuwanego z wewnątrz pomieszczeń. Na oszczędności przekłada się także brak konieczności budowy kanałów wentylacyjnych. Rekuperacja podnosi też wartość budynku w razie chęci jego sprzedaży.

Rekuperacja – czyste powietrze bez zanieczyszczeń w Twoim domu!

Ciągła wentylacja i stała wymiana powietrza (a tak właśnie działa rekuperacja) sprawia, że nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla są na bieżąco usuwane z pomieszczeń. Ma to wpływ na samopoczucie domowników, a także jakość snu.

Ponadto, rekuperator pozwala ograniczyć ilość alergenów, pyłków i drobnoustrojów w powietrzu, a także zapobiega zagrzybieniu pomieszczeń, powstawaniu pleśni i nadmiernej wilgoci. Pozwala szybko usuwać zapach z pomieszczeń. Latem zapobiega przedostawaniu się komarów i innych insektów do środka. Dzięki szczelnie zamkniętym oknom redukujemy także hałas z zewnątrz. Rekuperacja pozwala też na szybkie odparowywanie pomieszczeń. Zastanawiasz się nad montażem rekuperacji? Wejdź na https://defro.pl/rekuperatory i dowiedz się więcej!