Każda kobieta, która rozpoczyna życie seksualne powinna regularnie odwiedzać lekarza ginekologa. Bardzo łatwo jest bowiem złapać różnego rodzaju infekcje, które nie leczone mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów w tym raka szyjki macicy. To właśnie z jego powodu umiera każdego roku kilka tysięcy kobiet w Polsce. Na świecie jest z tym troszkę lepiej. Dlaczego?

Ważne badania

Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta. Otóż kobiety w krajach rozwiniętych posiadają większą świadomość konieczności dokonywania regularnych badan. Zwłaszcza, jeśli nawet sporadycznie zdarza się im utrzymywać kontakty fizyczne z przygodnymi partnerami. Oprócz możliwości zarażenia się różnorodnymi chorobami wenerycznymi zachodzi w tym wypadku również możliwość zarażenia się wirusem HIV. Ponadto w takich państwach są prowadzone na szeroką skale różnorodne kampanie mające na celu uświadamianie kobiet w zakresie konieczności regularnych odwiedzin u ginekologa. U nas również powstają podobne projekty i jest to bardzo dobry znak. Regularne cytologie zapewnią wczesne wykrycie ewentualnych zmian i możliwość podjęcia szybkiej reakcji. Pobraną w czasie cytologii próbkę bada pod mikroskopem patomorfolog. Na podstawie zebranego wywiadu dotyczącego wieku pacjentki, terminu ostatniej menstruacji, czy też przebytych ciąż może określić grupę cytologiczną. Grupa pierwsza oznacza idealne zdrowie pacjentki. Druga natomiast świadczy o rozwijającym się procesie zapalnym. Nie jest jednak to jeszcze zmiana mająca charakter nowotworowy. Jest to również najczęstsza grupa cytologiczna kobiet w wieku rozrodczym. Kolejna grupa III stwierdza obecność zmienionych komórek w nabłonku. Wtedy trzeba podjąć radykalne działania. Mogą one bowiem przerodzić się w nowotwór. Grupa IV oznacza stuprocentową pewność co do występowania zmian rakowych.


Gdzie po pomoc?

cytologiczne jest dość nieprzyjemne to fakt, ale też nie jest bolesne i trwa jedynie chwilkę. Warto raz w roku odwiedzić swojego ginekologa i sprawdzić, czy wszystko w porządku. Możesz o tym poczytać na stronie http://chudnenadiecie.pl. Daje nam to szansę na uniknięcie nerwów i szybką reakcję w razie wykrycia jakichkolwiek zmian.