Tatuowanie skóry cieszy się ostatnim czasie dużą popularnością. Wprowadzenie tuszu do skóry właściwej powoduje zmianę jej pigmentu. W ten sposób możliwe jest tworzenie dowolnych napisów, grafik lub wzorów. Jeszcze do niedawna tatuowanie było procesem nieodwracalnym, a umieszczonego w skórze tuszu nie dało się usunąć. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii laserowych pozbycie się niechcianego tatuażu jest możliwe.

Bezpieczny i skuteczny laser pikosekundowy

Jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych urządzeń wykorzystywanych do usuwania tatuaży jest laser pikosekundowy. Innowacyjność tego urządzenia polega na skróceniu czasu trwania impulsu świetlnego do pikosekundy, co zapobiega nadmiernemu podgrzewaniu tkanek. Po przyłożeniu głowicy do wytatuowanej skóry wiązka lasera jest pochłaniana przez barwnik, a następnie zamieniana w energię kinetyczną. Skutkiem tego jest powstanie swego rodzaju mikrowybuchów barwnika i jego rozbicie na wiele drobnych cząsteczek, które są w sposób naturalny wydalane z organizmu. Zastosowanie tej ultranowoczesnej technologii pozwala znacząco zmniejszyć liczbę zabiegów potrzebnych do usunięcia tatuażu.

Usuwanie czarnych tatuaży

Do usuwania starych lub czarnych tatuaży doskonale nadaje się także Laser RevLite®. To nowoczesne urządzenie emituje nanosekundowe impulsy świetlne, które pochłaniane są w całości przez tusz umieszczony w skórze. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanki otaczające tatuaż nie ulegają uszkodzeniu, co znacząco skraca czas potrzebny do całkowitego powrotu do zdrowia. Charakterystyczną cechą tego lasera jest możliwość emitowania fal o czterech długościach. Fale te pozwalają na usuwanie barwnika niezależnie od tego jak głęboko został umieszczony skórze. Przeprowadzanie zabiegów przy użyciu Lasera Revlite® zalecane jest także osobom, którym zależy na rozjaśnieniu starego tatuażu w celu przykrycia go nowym wzorem.

Lasery do zadań specjalnych

W przypadku występowania barwników wyjątkowo trwałych i trudnych do usunięcia warto skorzystać z lasera frakcyjnego Fraxel Re:Pair®. Ta technologia jest wykorzystywana do powierzchniowej i głębokiej małoinwazyjnej mikroablacji skóry. Istota jego działania polega na generowaniu impulsów podgrzewających i odparowujących tkanki. Zastosowanie takiej technologii pozwala uzyskać spektakularne efekty i jednocześnie znacząco skrócić okres gojenia się skóry do 72 godzin. Zabiegi przy użyciu tego lasera są uznawane za wyjątkowo bezpieczne, a ryzyko wystąpienia powikłań kształtuje się na poziomie 2%.

Osoby, które chcą usunąć tatuaż bez uszkadzania skóry, mogą zdecydować się na zabieg wykorzystujący laser frakcyjny Harmony XL Pro. Urządzenie generujące impuls o długości fali 1064 nm pozwala na skuteczne usuwanie różnokolorowych tatuaży. W związku z tym, że laser wywołuje efekt fotoakustyczny, a nie termiczny zabieg wykonywany przy jego użyciu jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Możliwość regulowania długości wiązki lasera sprawia, że tego rodzaju platforma zabiegowa może być wykorzystywana do usuwania barwnika umieszczonego na różnej głębokości skóry. W zależności od rozmiaru tatuażu czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi od 5 do 60 minut.

Podsumowanie

Laserowe usuwanie tatuażu polega na niszczeniu umieszczonego pod skórą barwnika za pomocą wiązki światła. Proces rozbijania cząsteczek barwnika wymaga zastosowania kilku sesji. Ich ilość uzależniona będzie od wielkości rysunku, koloru tuszu, a także zastosowanej technologii.