Ginekologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem, leczeniem i oceną pracy żeńskich narządów płciowych.

Każdy ginekolog koncentruje się na funkcjonowaniu układu płciowego kobiet znajdujących się w każdym wieku – dla tych najmłodszych istnieje ginekolog dziecięcy. Warto dodać, że ginekologia jest pokrewna położnictwu, przez co każdy ginekolog jest w stanie odebrać poród.

Natomiast wizyta u ginekologa, szczególnie ta pierwsza, jest pewną niewiadomą, by nie napisać, że wiąże się ona z niepewnością pacjentki. Chociażby z tych powodów, dobrze byłoby przed samą wizytą wiedzieć, czego należy się w jej trakcie spodziewać, a także jakiego specjalistę powinno się wybrać.

Kiedy należy pójść do ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się tuż po rozpoczęciu miesiączkowania (około 13 lat). Od wtedy każda pacjentka aż do swojej późnej starości powinna go regularnie odwiedzać (minimum raz w roku), ponieważ układ rozrodczy jest na tyle ważnym i wrażliwym obszarem ciała, że powinien być on objęty rutynową kontrolą.

Do ginekologa warto udać się przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, po to by lekarz pomógł nam dobrać ewentualne metody antykoncepcji. Jak się okazuje, dobór danego rozwiązania antykoncepcyjnego jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele kobiet jest uczulonych na substancję zawartą w prezerwatywach, a także wiele z nich negatywnie znosi działanie pewnych tabletek antykoncepcyjnych.

Inne powody do wizyty u ginekologa to np.:

bolesne miesiączkowania
nieregularne miesiączki
świąd i swędzenie pochwy
nadmierne krwawienia podczas miesiączki
bóle w podbrzuszu
ból podczas lub po stosunku
krwawienia podczas lub po stosunku
suchość pochwy
podejrzenie ciąży

Jak wygląda badanie u ginekologa?

Podstawowe badanie ginekologiczne polega na sprawdzeniu stanu układu płciowego kobiety, które odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego fotela ginekologicznego. Otóż pacjentka kładzie się na nim, a lekarz bada ją przy życiu plastikowego lub metalowego wziernika, delikatnie wsuwanego do pochwy pacjentki. Poprzez stopniowe rozsuwanie wziernika, ginekolog ma wgląd do szyjki macicy. Takie badanie pozwala też na pobranie materiału do późniejszego wykonania cytologii.

Do jakiego ginekologa się udać?

Wybór odpowiedniego specjalisty jest bardzo ważny. Samo badanie może być dla wielu pacjentek nieco stresujące. Dlatego dobrze, gdy przeprowadzający je lekarz jest rzetelny, fachowy i jednocześnie wrażliwy na potrzeby i obawy pacjentki. Chodzi o to, by mogła się ona czuć maksymalnie komfortowo.

Aby znaleźć dobrego specjalistę, nie trzeba wpisywać w wyszukiwarkę haseł typu „ginekologia łódź” lub „dobry ginekolog warszawa”. Dobrze jest odwiedzić renomowaną klinikę, jaką są Centra Medyczne Medyceusz. Korzystając z usług naszych lekarzy, będziesz pewna, że uzyskasz należytą opiekę lekarską w dobrej atmosferze u boku wykwalifikowanych fachowców.