Mycie głowy to zwyczajna czynność wykonywana każdego dnia przez wiele osób.

Nic w tym dziwnego, ponieważ proces ten jest ważny zarówno dla stanu włosów, jak i skóry głowy. Niestety spore grono ludzi popełnia różne błędy, które sprawiają, że mycie nie jest odpowiednio efektywne, a nawet może zaszkodzić włosom i skórze na głowie. Warto więc przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących prawidłowego mycia głowy. Ważna jest nie tylko odpowiednia technika i właściwe kosmetyki, ale również optymalna częstotliwość mycia włosów.

Mycie włosów – jak często należy to robić?

Prawidłowe mycie włosów – jak to robić?

Podobnie jak w przypadku wielu innych czynności, również przy myciu włosów bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego procesu. Istotne jest właściwe rozczesanie włosów oraz wybór kosmetyków, które są dopasowane do ich potrzeb. Ważne jest odpowiednie nakładanie szamponu wykonując delikatny masaż kolistymi ruchami. Włosów nie należy nadmiernie pocierać ani szarpać. W niektórych sytuacjach warto wykonać mycie wstępne, a następnie powtórzyć całą czynność. Kolejne czynności to nakładanie odżywek czy też nawilżaczy. Po dokładnym spłukaniu kosmetyków, można umieścić włosy pod strumieniem wody.

Po myciu należy też pamiętać o prawidłowym suszeniu unikając nadmiernie wysokiej temperatury, która może doprowadzić do uszkodzenia struktury włosów. Włosy można myć przy pomocy tradycyjnych szamponów, ale dostępne są też specjalistyczne produkty, takie jak suchy szampon, specjalny peeling, itp. Jakość i odpowiednia temperatura wody również ma istotne znaczenie dla skuteczności całego procesu.

Wiele osób zastanawia się jak często myć włosy. Okazuje się, że częstotliwość mycia włosów zależy od typu skóry, włosów oraz indywidualnych potrzeb danej osoby. Oznacza to, że niektórzy mogą myć włosy raz na tydzień, podczas gdy inne osoby myją włosy codziennie. Zbyt rzadka częstotliwość mycia włosów może doprowadzić do zapchania porów przez nadmiar łoju, a to z kolei przełoży się na powstawanie groźnych stanów zapalnych.