Polska jest krajem, w którym bardzo łatwo można otworzyć własny biznes. Nie zajmuje to wiele czasu i już można próbować własnych sił. Niestety problemem jest to, co robić dalej?

W wielu przypadkach już na samym początku są problemy z płaceniem składek. Są jednymi z najwyższym w Europie, dlatego zanim ktoś otworzy własną firmę musi się nad tym zastanowić. Nowa firma to nie od razu mnóstwo chętnych klientów. Niektóre osoby o tym zapominają, czego efektem są bankructwa. W Polsce tysiące firm każdego roku bankrutuje. Jeśli otwieramy jakikolwiek biznes to trzeba mieć własny kapitał. Nie wszystko da się pożyczyć, a skoro jest pożyczka to dochodzą kolejne koszty. Zdarza się, że na zwiększenie ruchu w biznesie trzeba miesięcy. W tym czasie opłacamy wszystkie składki i podatki. Firmy zatrudniające pracowników mają jeszcze wyższe koszty. Trzeba mieć świadomość tego, a wtedy odpowiednio się do tego przygotujemy. W innych krajach rząd stara się pomagać małym firmom w tym, żeby utrzymały się na rynku. Przykładem będzie tutaj Wielka Brytania gdzie składki wynoszą na kwartał kilka procent tego, co u nas na miesiąc. Kraj jest przecież o wiele bardziej bogaty, a jednak można pójść na rękę przedsiębiorcy.


Istotny będzie pomysł na biznes i tutaj również są problemy.

To, że obok nas jest kilka sklepów, które się utrzymują nie oznacza, że następny będzie też zarabiał na siebie. Jeśli nie znamy się na czymś to nie zajmujemy się tym. Klienci zgłaszający się do naszej firmy wymagają od nas wiedzy. Przychodzą i pytają, a my powinniśmy wiedzieć jak im odpowiedzieć. Jeśli tak będzie to do nas wrócą, a jeśli nie odpowiemy to wieść się rozniesie po mieście i klientów nie będzie. Ceny? Tutaj jest kolejny problem czy to w firmach internetowych czy stacjonarnych. Mamy koszty? Podnosimy ceny. Efekt? Niestety nie da się przyciągnąć w ten sposób klientów. Można ich tylko zrazić i co gorsza więcej już do nas nie zajrzą żeby sprawdzić, co oferujemy. Prowadzenie własnej firmy jest trudne i trzeba się na tym bardzo dobrze znać.