W wyniku konfliktu zbrojne na Ukrainie, na Federację Rosyjską zostały nałożone sankcje przez Unię Europejską, w 2014 roku po aneksji Krymu na szczycie G8 spotyka się 7 państw ze względu na wykluczenie Rosji.

Sankcje zostały nałożone w 2014 roku, wiele z nich zostało zniesionych w 2015 roku, jednak po agresji w lutym 2022 roku Unia Europejska podjęła kroki w celu nałożenia kolejnych sankcji na Federację Rosyjską.

Konflikt zbrojny na Ukrainie

Wojna na Ukrainie spowodowała wprowadzenie sankcji wobec Rosji

Sankcje dotyczą nie tylko Rosji, ale również Białorusi ze względu na zaangażowanie w napaści na Ukrainę oraz sankcje dla Iranu, który dostarcza drony dla Rosji. Unia Europejska wprowadza kolejne pakiety sankcji, które dotyczą przykładowo handlu. Zamrożone zostały aktywa ponad 1000 osób oraz setek podmiotów, lista jest stale rozszerzona oraz weryfikowana. Na liście osób sankcyjnych znajdują się członkowie rosyjskiej Dumy państwowej, Rady Bezpieczeństwa, urzędnicy, ministrowie, jak również politycy lokalni. Sankcje dotyczą instytucji finansowych, banków, uderzyło to w rosyjski Bank Centralny, dodatkowo niektóre banki rosyjskie oraz białoruskie zostały wykluczone z systemu SWIFT, co uniemożliwia płatności międzynarodowe. Unia Europejska wprowadziła zakaz dostarczenia do Rosji banknotów Euro, wprowadzono zakaz finansowania inwestycji na terenie Federacji Rosyjskiej. Jedną z najważniejszych sankcji był zakaz importu węgla oraz ropy naftowej poza pewnymi wyjątkami. Uderzyło to w gospodarkę rosyjską, pozbawiając dużych dochodów. W grudniu 2022 roku Unia Europejska ustaliła maksymalny pułap cenowy za baryłkę ropy sprowadzonej z Rosji w wysokości 60 dolarów.

W Unii Europejskiej organizacje pozarządowe poszczególnych krajów dostarczają duże ilości pomocy humanitarnej. Jest to żywność, odzież, leki, sprzęt dla szpitali. Dostarczanych jest także wiele maszyn, urządzeń, przykładowo są to generatory prądu bardzo potrzebne w wielu miastach, które często odcinane są od dostaw energii elektrycznej. W wyniku konfliktu wiele osób opuściło Ukrainę, miliony uchodźców zostały rozlokowane na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Na Ukrainę dostarczane są duże ilości sprzętu wojskowego, czołgi, amunicja, wiele państw z całego świata, w tym również Stany Zjednoczone, wspierają Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem.

Konflikt spowodował wiele zmian w polityce, gospodarce. Wojna na Ukrainie wpłynęła na wprowadzenie sankcji wobec Rosji, które są dotkliwe dla tamtejszej gospodarki. Sankcje dotyczą także eksportu technologii, podzespołów elektronicznych, które w dużej mierze wykorzystywane są w różnych urządzeniach. Miało to wpływ przykładowo na zamknięcie wielu fabryk samochodów do tej pory produkowanych w Rosji, wielu producentów wycofało się z Federacji Rosyjskiej.