Epidemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się sprawiły, że tysiące osób zaczęło szukać dla siebie działki. Działki, na którą zgodnie z prawem można wyjechać i odpocząć nie martwiąc się rygorem sanitarnym. Odpowiedzią na ich potrzeby stały się rodzinne ogródki działkowe. Ich cena szybko została wywindowana do poziomu, który kiedykolwiek trudno było sobie wyobrazić. Zaczęto wówczas szukać dla nich alternatyw i oczywiście szybko je znaleziono. Są nimi działki rolne.

Co to są działki rolne?

Są to działki gruntowe przeznaczone na uprawianie roli. Działki rolne, które zamierzamy kupić mogą, ale nie muszą być uprawiane. W jakim celu kupuje się działkę rolną? Zazwyczaj nie dlatego, aby uprawiać na niej zboże lub paść krowy. Głównym powodem takich decyzji jest chęć posiadania własnej działki, na której być może uda się postawić niewielkich rozmiarów domek letniskowy. Czy jednak jest to możliwe w świetle przepisów prawa? Czy to że działka jest klasyfikowana jako rolna, nie przeszkadza w wybudowaniu na niej domku letniskowego? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w MPZP.

Skarbnica wiedzy – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

W niemal wszystkich miastach dąży się do tego, aby MPZP obwiązywał cały obszar miasta. Również te podmiejskie tereny, które dziś służą za pola uprawne. Czy wydzielając z większego użytku mniejszą działkę i sprzedając to na rynku jako rekreacyjną nie nadużywamy niczego? Jeżeli MPZP dopuszcza na wskazanym terenie zabudowę zagrodową, w tym również przeznaczoną na pobyt ludzi, nie będzie problemów z uzyskaniem stosownego pozwolenia. Jeśli taka zabudowa jest dopuszczalna, bez obaw można taką działkę rolną zakupić i zrealizować na niej swoje marzenie o własnym domku letniskowym.

Gdzie sprawdzić zapisy MPZP?

Aby upewnić się co mówi obowiązujący na danym terenie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, należy poznać numer przedmiotowej działki, a następnie na stronach BIP urzędu miasta lub gminy, wyszukać uchwałę o przyjęciu MPZP. Załącznikiem do niej powinien właśnie być ów plan. Innym sposobem na pozyskanie informacji czy na działce można wybudować domek letniskowy, jest wizyta u rzeczoznawcy. Jest to opcja płatna, gdzie zapłatą może być pożyczka pozabankowa. Rzeczoznawca przeprowadzi dla ciebie całą analizę działki i przedstawi zapisy planu, które jednoznacznie określają co można na działce wybudować, a co nie. Pożyczka pozabankowa w dużej kwocie może również być wykorzystana jako część finansowania działki lub budowy na niej domku.