Topografia to nauka zajmująca się badaniem terenu oraz przestawianiem go na mapach, odbywa się to na zasadzie wykorzystania procedur mających na celu graficzne przedstawienie powierzchni ziemi, wraz z jej kształtami i szczegółami zarówno naturalnymi, jak i sztucznymi.

Przedstawienie to odbywa się na płaskich powierzchniach, ograniczając się do niewielkich rozszerzeń terenu, używając nazwy geodezja dla większych obszarów. Mapy topograficzne używają usystematyzowanego sposobu reprezentacji planu, pokazującego wzniesienie terenu za pomocą linii łączących punkty o tej samej wysokości w stosunku do płaszczyzny odniesienia, zwanych liniami konturowymi, w którym to przypadku mapa jest hipsograficzna. Ta płaszczyzna odniesienia może być poziomem morza, a jeśli tak, będzie mówić o wysokościach. Potrzeba danych zebranych w ramach różnych badań, aby ułatwić modyfikację rzeźby terenu i wykorzystanie jej z korzyścią dla człowieka. Tego rodzaju badania umożliwiają budowę dróg, takich jak ulice, autostrady lub niwelacją terenu, aby zbudować nowe, nowoczesne osiedla, oraz pojedyncze domy czy budynki. Jest to związane z geometrią, trygonometrią, algebrą i rachunkiem różniczkowym, ponieważ wymaga zastosowania matematyki do pracy w terenie. Wraz z upływem czasu jak i wszystkie nauki, topografia ulegała zmianom na lepsze, to znaczy teraz przy pomocy technologii stało się o wiele łatwiejsze wykonywanie prac, które jeszcze kilka lat temu wykonywano przyrządami mechaniczne i trwało dłużej. Ważne jest również, aby geodeta był na bieżąco, ponieważ topografia zmienia się wraz z technologią, teraz widzimy geodetów z bardziej wyrafinowanym sprzętem, który dzięki precyzji zastosowanych przyrządów może wykonywać lepsze prace.

Oczywiście geodeta musi umieć korzystać ze wszystkich tradycyjnych narzędzi, które służą do określania odległości położenia. Jednak obecnie ma do dyspozycji wiele nowoczesnych urządzeń, takich jak dalmierz laserowy.

Może on z bardzo dużą dokładnością określić odległość pomiędzy różnego rodzaju punktami. Może wykorzystać także systemy GPS, które umożliwiają łatwe odnalezienie danego punktu, obecnie z tego rodzaju rozwiązań może korzystać nowoczesny geodeta Nowy Targ.