Kilkanaście lat temu myśl o zatrudnieniu ekspertów w dziedzinie sieci i technologii informacyjnych była praktycznie niespotykana.

Obecnie większość firm ma w tej kwestii niewielki wybór. Szybki rozwój nowych technologii to coś, bez czego firmy nie mogą się obejść. Przeciętny człowiek ma tylko ułamek wiedzy potrzebnej do skutecznego zarządzania bezpieczną i wydajną infrastrukturą komputerów i sieci. Nowoczesne operacje biznesowe wymagają wysoko wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie IT. Istnieje kilka różnych sposobów zamawiania usług potrzebnych firmie. Firmy mają możliwość zatrudniania pracowników na pełny etat do budowy i zarządzania systemami informatycznymi, zarówno prostymi, jak i złożonymi. Jednak często jest to dość drogie i może nie odpowiadać potrzebom firmy. W niektórych przypadkach firmy po prostu nie potrzebują pełnoetatowego specjalisty, a innych nie stać na najlepiej wykształconych lub doświadczonych kandydatów do pracy na pełny etat. Istnieje inna opcja niezbędnego wsparcia technicznego, która może rozwiązać problemy związane z zatrudnieniem na miejscu, a mianowicie można zatrudnić zewnętrzną firmę konsultingową.

Istnieje kilka głównych korzyści do wykorzystania w ten sposób, przykładowo dostęp do ekspertów branżowych i nowych technologii.

Firma zewnętrzna najprawdopodobniej dysponuje zasobami, na które Twoja firma nie może sobie pozwolić. Przede wszystkim firmy te mogą oferować konkurencyjne pakiety rekrutacyjne, aby pozyskać najlepszych specjalistów IT w branży. Ponadto do wynajęcia są eksperci z różnych dziedzin technologii informacyjnej, od sieci, przez zarządzanie, po bezpieczeństwo komputerów. Zatrudnianie zewnętrznego dostawcy usług IT przypomina zatrudnienie całego zespołu wykształconych i doświadczonych specjalistów, czyli team leasing. Taki zespół może pomóc w każdym aspekcie zarządzania potrzebami technicznymi. Wiele firm buduje partnerstwa z dostawcami technologii, dając im wgląd w najnowszy sprzęt i oprogramowanie na rynku. W rezultacie mogą doradzić, jak dbać o aktualność systemów. Mogą też oferować zniżki i oferty, do których w innym przypadku nie miałbyś dostępu.