Dzięki szerokiej gamie rodzajów zawiasów meblowych dostępnych na rynku możemy dobrać dokładnie taki element, który będzie pasował do naszej szafki.

Dzięki temu szafka będzie wygodniejsza w użytkowaniu, a meble mogą nam służyć przez długi czas. Jeśli jednak zawiasy stracą funkcjonalność, możemy je łatwo naprawić nowymi, które kupimy również w sklepach online.

Jakie dodatkowe właściwości mogą mieć zawiasy meblowe?

Zawiasy meblowe i ich różne rodzaje

Nowoczesne zawiasy meblowe wyposażone są w dodatkowe funkcje, które nie tylko zwiększają ich trwałość, ale także czynią codzienne korzystanie z mebli wygodniejszym dla użytkownika. Cichy mechanizm domykania zapewnia, że zamykane drzwi i szuflady mebli nie trzaskają, tylko lekko się domykają. Chroni to zarówno drzwi, jak i korpus szafki przed uszkodzeniami, które mogą wystąpić przy zbyt szybkim i mocnym zamykaniu.

Szeroki kąt otwarcia jest to opcja najczęściej stosowana w szafkach z szufladami wewnętrznymi lub w szafkach narożnych. Takie rozwiązanie skutkuje dużym kątem otwarcia, dzięki czemu szuflady można łatwo wysunąć bez konieczności stosowania dodatkowych przekładek. Model ten świetnie nadaje się również do szafek narożnych, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do zawartości. Automatyczne zamykanie i otwieranie czy też samodomykanie to rozwiązanie, dzięki któremu drzwi szafy zamykają się automatycznie. Ta funkcja hamuje również drzwi, które zostały zamknięte ze zbyt dużą siłą, aby zapobiec ich trzaśnięciu.

Zawias meblowy ukryty wymaga wiercenia otworu się od wewnątrz drzwi za pomocą wiertła o średnicy 26, 35 lub 40 mm, aby zamocować puszkę zawiasu. Są one najczęściej używane do drzwi profilowych. Zawias ukryty zawiera zawsze płytkę montażową. Zaletą takich zawiasów jest szybki montaż i trójwymiarowa regulacja. W ten sposób drzwi już zawieszone można regulować we wszystkich kierunkach, jeśli pozycje wiercenia nie są dokładnie we właściwym położeniu. Znajdziemy również inne zawiasy meblowe rodzaje dobieramy do konkretnego zastosowania. Zawiasy cylindryczne najlepiej sprawdzają się na stołach z opuszczanym blatem. Zawiasy do szkła to brak konieczności wiercenia szyb do montażu. Służą do tego nakrętka i śruba zaciskowa.