Duże firmy prowadzące handel w internecie, posiadają skomplikowane systemy sprzedażowe, mogą być to programy w których niezbędne będą serwery o szybkich łączach, także warstwa baz danych, czy też dodatkowe oprogramowanie wspomagające magazyn.

W tym przypadku praca jest bardzo usprawniona, magazyn automatycznie otrzymuje zamówienie i zaczyna pakowanie. Wszystko połączone jest z systemem bankowym, kiedy tylko pieniądze zaksięgują się na koncie, system dostaje zielone światło do wysyłki. Oczywiście mniejsze firmy mogą korzystać z mniej skomplikowanych systemów, nie muszą posiadać własnej serwerowni, czy też skomplikowanego oprogramowania finansowego i magazynowego. Często same sklepy poosiada tego rodzaju moduł. Oczywiście sklepy można dostosowywać do naszych potrzeb, instalując kolejne dodatki. Niektóre firmy posiadają witrynę internetową, w której można reklamować swoją firmę i przyjmować zamówienia, a następnie zarządzać stanem magazynowym i wysyłką w bardziej tradycyjny sposób. Na przykład drobni handlowcy, którzy sprzedają przedmioty w serwisie aukcyjnym, często działają w ten sposób. Projektowanie sklepów internetowych jest często najważniejszym czynnikiem sukcesu lub porażki firm internetowych. Czym musi charakteryzować się dobry sklep internetowy?

Sklepy e-commerce muszą wyglądać atrakcyjnie, ale także muszą być łatwe w użytkowaniu, funkcjonalne i niezawodne.

Oczywiście nie można będzie zapominać o bezpieczeństwie, sklepy muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia, muszą znajdować się na bezpiecznych serwerach. Oczywiście muszą posiadać możliwość wykonywania kopii zapasowych. W sklepie za kupowane towary będziemy płacić kartą, lub też płacić wirtualną gotówką. Trzeba także pamiętać że mamy obowiązek chronić dane naszych klientów. W końcu sklep powinien po prostu budzić zaufanie klientów. Każdy dobry system ecommerce powinien posiadać wszystkie funkcjonalności jakie będzie potrzebował sprzedawca. Obecnie możemy dokładać dodatkowe moduły jak klocki, dzięki czemu będziemy mogli zbudować dokładnie taki sklep jaki będzie nam potrzebny.