Internet w domu aktualnie posiada praktycznie każdy z nas. To często również narzędzie pracy. Czy wiedziałeś, że można ująć to w zeznaniu rocznym? Zobacz, kto może odliczyć Internet?

Komu przysługuje ulga za Internet?

Przede wszystkim, aby odliczyć Internet, trzeba posiadać umowę z firmą, która takie usługi świadczy. W praktyce oznacza to, że z ulgi internetowej korzysta ten, na kogo są formalności z tym związane w domu. Warunki są dość specyficzne, ponieważ można to zrobić, jeśli:

  • chcesz pierwszy raz odliczyć Internet,
  • korzystałeś z ulgi internetowej rok wcześniej.

To dość dziwne warunki, ale w praktyce chodzi o to, że odliczyć Internet można poprzez dwa następujące po sobie kolejno lata. Oznacza to, że jeśli korzystasz w rozliczeniu za rok 2020, to za 2021 także możesz uwzględnić ten koszt. Nie możesz jednak odliczyć Internet w 2020 roku, a następnie w 2022 roku. Zwrot podatku będzie zatem miał miejsce zarówno w jednym, jak i w drugim roku. Lata te nie mogą ulec rozdzieleniu – muszą nastąpić kolejno po sobie.

Z ulgi internetowej mogą korzystać osoby, które rozliczają formularze: PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Pierwszy formularz dotyczy rozliczenia podatku dochodowego na zasadach ryczałtowych od przychodów ewidencjonowanych. PIT-36 rozliczany jest na zasadzie podatku dochodowego według skali podatkowej, o ile wcześniej opłaty nie były wliczone w koszty. To niesamowicie ważne.

Trzecim formularzem jest PIT-37, czyli popularne zeznanie podatkowe dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zwrot podatku nie był dla Ciebie satysfakcjonujący? W takim razie pożyczka online mogą być dla Ciebie dużym ratunkiem.

Ile wynosi ulga za Internet?

Kwota zwrotu podatku jest ograniczona. Wynosi ona maksymalnie 760 złotych i dotyczy to jednej osoby. Jeśli nawet mieszka ze sobą dwóch małżonków i mają wspólność majątkową, te limity nie łączą się ze sobą. Kwota ta jest dość wysoka. Biorąc po uwagę, że podstawa opodatkowania zmniejszy się o 760 złotych, można wiele zyskać. Jeśli brakuje Ci gotówki, pożyczka online to komfortowe rozwiązanie. Pieniądze możesz wydać na dowolny cel.

Trzeba też pamiętać, że Urząd Skarbowy wymaga udokumentowania poniesionych kosztów związanych z posiadaniem umowy internetowej. Przydadzą się więc faktury albo przelewy wykonane do konkretnej firmy za posiadanie tej usługi. Dzięki temu rozliczać się mogą nawet osoby, które mają podpisane umowy, ale w praktyce nie korzystają z Internetu w miejscu zamieszkania.