USG to badanie diagnostyczne, które wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu, znanego również jako sonogram, narządów, tkanek i innych struktur wewnątrz ciała.
W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich ultradźwięki nie wykorzystują żadnego promieniowania i są bezpieczne dla pacjenta. Badanie USG może również pokazać części ciała w ruchu, takie jak bicie serca lub przepływ krwi przez naczynia krwionośne.
Do czego używane są aparaty USG?
Ultrasonografia diagnostyczna służy do przeglądania i dostarczania informacji o innych wewnętrznych częściach ciała. Należą do nich serce, naczynia krwionośne, wątroba, pęcherz, nerki i żeńskie oraz męskie narządy rozrodcze. Badanie USG wykonuje się także w ciąży, służy ono do zbadania nienarodzonego dziecka. Wynik może dostarczyć informacji o wzroście, rozwoju i ogólnym stanie zdrowia dziecka w łonie matki. Ultradźwięki można stosować na różne sposoby, w zależności od rodzaju badania i tego, która część ciała jest sprawdzana.
USG wykonywane kobietom w ciąży ma na celu uzyskanie informacji o stanie zdrowia nienarodzonego dziecka. Może służyć do potwierdzania ciąży, sprawdzania rozmiar i pozycji płodu, oszacowania wieku ciąży oraz ilości wód płodowych, wykrywania chorób i wad wrodzonych dziecka w łonie matki. Podczas USG diagnostycznego możemy sprawdzić, czy krew płynie w normalnym tempie, poszukać zatorów w woreczku żółciowym, zbadać serce, tarczycę, nerki i jamę brzuszną pod kątem nieprawidłowości. USG jest również stosowane podczas biopsji, czyli pobraniu niewielkiej próbki tkanki do badania.
U kobiet wykonuje się również diagnostyczne usg piersi poznań, które może być wykorzystywane do wykrywania guzków i zmian, które mogą wskazywać na raka, cystę lub torbiel. Możesz potrzebować badania USG, jeśli masz objawy w niektórych narządach lub tkankach. Należą do nich serce, nerki, tarczyca, woreczek żółciowy i układ rozrodczy. Możesz również potrzebować USG, jeśli masz biopsję. Badanie USG pomaga lekarzowi uzyskać wyraźny obraz badanego obszaru.