Zarówno pora roku, jak i zmieniające się z dnia na dzień warunki pogodowe mają wpływ na skuteczność zwalczania chwastów w plonach kukurydzy.

Ważne są zmiany pór roku i ilość wilgoci w glebie podczas używania środka chwastobójczego. Inne warunki, na które należy zwrócić uwagę podczas stosowania herbicydów to brak opadów przez co najmniej sześć godzin, aby preparat nie został zmyty z roślin, pogoda bezwietrzna, brak mrozu i silnego nasłonecznienia.

Jaki herbicyd na kukurydzę?

Co wpływa na skuteczność zwalczania chwastów

Gorąca i sucha pogoda sprzyja odporności i wzrostowi chwastów, co ogranicza przemieszczanie się herbicydów do i przez roślinę. Jeśli używasz środków chwastobójczych na bazie herbicydów, upały zmniejszą ich skuteczność, dlatego warto zwalczać chwasty wiosną lub jesienią. Rośliny rozkładają herbicydy poprzez swój metabolizm, ale metabolizm roślin zwalnia w niskich temperaturach. To z kolei wydłuża czas potrzebny roślinie na reakcję z herbicydem i zabicie chwastów. Biorąc pod uwagę wiele warunków, skuteczne zarządzanie chwastami na plonach kukurydzy staje się stosunkowo trudne.

Skuteczność herbicydów będzie się zmieniać w zależności od rodzaju chwastów, których próbujesz się pozbyć. Ma to związek głównie z cyklem życia roślin. Różne rodzaje chwastów mają różne cykle życia, co wpływa na idealną porę roku na ich zwalczanie. Na przykład niektóre chwasty rosną jesienią i zimą, wymierając tej samej wiosny i lata, podczas gdy inne odwrotnie. Niektóre chwasty są bardziej odporne i potrzebują pełnych dwóch lat, aby zakończyć cykl życiowy, niektóre jednak pojawiają się co roku.

Przedwschodowe środki chwastobójcze atakują chwasty, zanim wykiełkują i rozprzestrzenią się. A powschodowe chwasty zabijają chwasty w kontakcie. Po rozpoczęciu wzrostu są wchłaniane przez tkankę roślinną. Niektóre herbicydy przedwschodowe mogą również zapewniać kontrolę powschodową. Więcej informacji o zwalczaniu chwastów w kukurydzy można znaleźć na stronie https://zwalczamychwasty.pl/kukurydze-warto-odchwascic-szybko/. Kukurydza z racji sadzenia w szerokich rzędach jest wysoce narażona na zakłócanie wzrostu przez chwasty takie jak perz, chwastnica jednostronna, komosa biała, szarłat szorstki, palusznik krwawy i inne niepożądane rośliny.