Każdy ekspres do kawy należy regularnie czyścić, aby otrzymać napar wysokiej jakości, usunąć kamień, osady oraz tłuszcz osadzające się w różnych elementach naszego ekspresu.

Jednym z objawów zanieczyszczenia może być nieco inny smak kawy, należy wówczas wykorzystać specjalne środki, może być to odkamieniacz czy też tabletki odtłuszczające, które dodajemy do pojemnika z wodą. Wiele ekspresów wyższej klasy posiada specjalny program czyszczenia, lub też możemy po prostu przepuścić wodę przez ekspres, dzięki temu wyczyścimy grzałkę, wszystkie przewody.

Jak skutecznie wyczyścić zaparzacz i ekspres do kawy

Czyszczenie i odtłuszczenie ekspresu do kawy

Czyszczenie warto przeprowadzić także wtedy, jeżeli ekspres stał przez dłuższy czas nieużywany, mogły tam powstać bakterie, dlatego w przypadku jeżeli nie robiliśmy kawy w ekspresie przykładowo przez dwa tygodnie czy przez miesiąc czasu, wówczas warto wykonać przepłukanie z użyciem odkamieniacza. Kawa może pozostawiać różne osady, tłuszcz, przed co smak będzie się pogarszał. Warto zwrócić uwagę również na jakość wody, którą wlewamy do naszego ekspresu. Możemy wcześniej użyć specjalnych dzbanków filtracyjnych, które mogą usunąć niektóre zanieczyszczenia oraz część kamienia występującego w wodzie.

W ekspresie do kawy może osadzać się także olej kawowy, tłuszcz, wiele zanieczyszczeń, które są trudne do usunięcia przy pomocy octu czy też innych domowych środków. Wówczas warto wykorzystać tabletki odtłuszczające, które bardzo skutecznie usuwają wszelkie nieczystości. Dodatkowo warto wykorzystać odkamieniacze, które wyczyszczą grzałkę, zakamieniona grzałka będzie dłużej zaparzała wodę, pobierała więcej energii. Dodatkowo kamień osadzający się w przewodach, rurkach może czasem doprowadzić do całkowitego ich zatkania, zwłaszcza jeżeli mamy twardą wodę w kranie. Regularne wykorzystanie odkamieniacza oraz odtłuszczaczy pozwoli przedłużyć życie naszego ekspresu, sprawi że kawa będzie posiadała lepszy smak, dlatego warto zadbać o czystość naszego sprzętu.

W celu oczyszczenia ekspresów możemy wybrać Tabletki odtłuszczające delonghi, mogą być to także środki, które będą posiadały odkamieniacz, usuną różnego rodzaju zabrudzenia i osady, które znajdują się w naszym ekspresie. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi ekspresu, producenci często zalecają, aby czyścić go co 200 czy też 300 filiżanek kawy.