Znak towarowy to bez wątpienia jeden z istotniejszych elementów wizualizacji marki.

Nic więc dziwnego, że dla wielu przedsiębiorców sprawą absolutnie kluczową jest jego odpowiednie zabezpieczenie przed bezprawnym wykorzystywaniem przez konkurencję. W tym celu konieczna jest rejestracja znaku, czyli proces obejmujący sporo ważnych czynności. Warto uzyskać informacje nie tylko na temat samej rejestracji, ale również miejsc, w których można jej dokonać.

Gdzie można zarejestrować znak towarowy?

Co warto wiedzieć o miejscach rejestracji?

Znak towarowy można zarejestrować w urzędzie patentowym lub urzędzie znaków towarowych kraju, w którym firma chce zabezpieczyć swoje prawa. W Polsce urzędem odpowiedzialnym za rejestrację znaków towarowych jest Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP). W innych krajach, np. w USA, jest to Urząd Patentowy i Znaków Towarowych (USPTO), a w Wielkiej Brytanii – Urząd Znaków Towarowych (UKIPO) znalezienie oficjalnych informacji na temat podmiotów zajmujących się takimi sprawami nie jest na szczęście bardzo trudne w dobie ogromnego rozwoju Internetu.

Właściciel znaku towarowego może złożyć wniosek o rejestrację znaku towarowego w wybranym urzędzie patentowym lub znaków towarowych. Wniosek musi zawierać informacje na temat znaku towarowego, towarów lub usług, dla których jest zarejestrowany, a także informacje dotyczące właściciela znaku towarowego. Po złożeniu wniosku, urząd przeprowadza badania formalne i merytoryczne, aby upewnić się, że wniosek spełnia wymagania prawne. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, znak towarowy zostanie zarejestrowany, a właściciel otrzyma certyfikat potwierdzający jego rejestrację. Rejestracja znaku towarowego jest ważna przez określony czas, zazwyczaj od 10 do 15 lat, a po tym okresie może być przedłużona na kolejne lata.

Oczywiście nie każdy posiada stosowną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Wiele cennych informacji, jak również porad można znaleźć w różnych źródłach internetowych, takich jak na przykład https://rynekinwestycji.pl/kiedy-wolno-poslugiwac-sie-cudzym-zarejestrowanym-znakiem-towarowym/. Ponadto w Polsce działają różne kancelarie prawne, które specjalizują się w szeroko pojętym poradnictwie i reprezentowaniu przedsiębiorców w procesach mających na celu uzyskanie prawnej ochrony ich znaków towarowych. Znalezienie takiego wsparcia jest łatwe dzięki Internetowi.