Chyba każdy z nas widział dziwne instalacje na dachach domów jednorodzinnych, jednak czy każdy z nas wie czym one są, do czego służą, a przede wszystkim czy warto jest inwestować w tego typu rozwiązania? Zacznijmy więc od początku, te czarne panele, które najczęściej widzimy na dachach to nic innego jak instalacja fotowoltaiczna.
Służy ona przede wszystkim do tego, by wytwarzać prąd z energii słonecznej, jest to jedno z wielu źródeł energii odnawialnej, a co za tym idzie, decydując się na takie rozwiązanie znacząco wspieramy walkę o nasza planetę, o to by człowiek nie niszczył jej bardziej zatruwając chociażby powietrza podczas wytwarzania prądu w elektrowniach węglowych. Instalacje fotowoltaiczne nie posiadają praktycznie żadnych produktów ubocznych, ba, potrafią nawet przekazać nadwyżkę prądu wyprodukowaną przez siebie do sieci publicznej. Jednak w jaki sposób taka instalacja jest zbudowana?
To nic prostszego, jak już wspomnieliśmy na dachu są montowane modułu fotowoltaiczne, które w całości wraz ze specjalnymi wspornikami tworzą panel fotowoltaiczny.
Można by rzec, że jest to główny element całej układanki. Następnie nagromadzona energia w postaci prądu stałego wytworzonego przez wyżej wymienione panele trafia do tak zwanego falownika. Z kolei w falowniku, dzięki zaawansowanej technologii, wytworzony z energii słonecznej prąd stały jest przetwarzany na prąd zmienny. To właśnie bezpośrednio prąd zmienny zasila nasze urządzenia elektryczne, które podłączymy do któregokolwiek gniazdka w domu. Cała instalacja może być wyposażona dodatkowo w licznik dwukierunkowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w słoneczne dni, gdy nasza instalacja wytworzony „nadmiar” energii elektrycznej, będzie ona mogła zostać przekazana do publicznej sieci energetycznej. Z kolei gdy pochmurny dzień sprawi, że nasza instalacja nie wytworzy odpowiedniej ilości prądu to będziemy mogli pobrać niedobór właśnie z sieci publicznej. Instalacja fotowoltaiczna 50 kw to dość spory koszt jak na dzisiejsze czasy, jednak są dostępne specjalne programy rządowe, które promują właśnie tego typu wytwarzanie energii elektrycznej.