Osoby pracujące fizycznie powinny nosić odzież roboczą, która jest dogodna zarówno pod względem estetycznym, jak i fizjologicznym, oraz zapewnia wystarczającą przewiewność, aby zapobiec przegrzaniu w wysokich temperaturach.
Dla pracownika estetyczny wygląd odzieży ochronnej może być równie ważny, jak jej komfort fizjologiczny, czyli jak dana osoba się czuje nosząc taką odzież. Niekorzystne pod względem estetycznym ubrania nie będą prawdopodobnie w ogóle noszone. Wygląd estetyczny jest zbiorem osobistych preferencji oraz innych złożonych czynników i może być trudny do dokładnego zmierzenia, dlatego należy zawsze brać pod uwagę zdanie pracowników podczas wyboru odzieży roboczej. Ważniejszy dla kwestii noszenia jest komfort fizyczny pracownika podczas pracy w odzieży roboczej. Cała odzież, jaką nosimy, ma wpływ na mechanizm stabilizacji temperatury ciała. Z natury odzież robocza może stanowić dodatkową barierę dla naturalnego chłodzenia organizmu. W gorących, wilgotnych sytuacjach, gdy pracownik obficie się poci, chłodzenie ciała zależy od szybkości usuwania wilgoci z przestrzeni między skórą a ubraniem.
Odprowadzanie wilgoci oraz przepływ powietrza przez tkaninę jest ważne, aby nie nastąpiło przegrzanie pracowników.
Utrzymanie ciepła i suchości w pracy jest priorytetem, ponieważ dyskomfort cieplny obniży wydajność i zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku lub udaru cieplnego. Odpowiednio dobrana odzież termoaktywna chłodząca zapobiega przegrzaniu oraz nadmiernemu poceniu. Sprawi to, że pracownicy wykonują swoje obowiązki sprawniej i bez opóźnień, oraz czują się komfortowo w wysokich temperaturach. To samo dotyczy wychłodzenia organizmu. Noszenie odzieży termicznej, takiej jak warstwa podstawowa, środkowa i górna, zatrzyma ciepło i zaizoluje ciało przed niskimi temperaturami. W mokrych warunkach zaleca się kurtkę wodoodporną, ale upewnij się, że jest oddychająca, dzięki czemu łatwo się w niej pracuje. W zależności od osobistych preferencji lub temperatury, koszulki mogą mieć długie lub krótkie rękawy.